Sahne Makyajı

Sahne makyajıdaha çok sahne sanatında kullanılan, karakter elde etmek için kullanılan, marketi istenilen bir görünüme kavuşturmak için hedeflenen tüm tiyatro makyaj türlerini içerisine alır. Dans gösterisi, müzikal, tiyatro, opera ve bale gibi bütün sahne performansı için kullanılan bir makyaj türüdür. Sahne makyajı yalnızca yüz boyama ile sınırlı kalmaz. Hem makyaj hem de sanat arasında herhangi bir ayrım olmadığını gösteren, cildi aynı bir tuval gibi kullanmayı sağlayan, oldukça başarılı bir sahne performansı için oldukça önemli unsurların başında gelir. Herkesin cildine ve yüzüne uygulanan bir makyaj türüdür.

Sahne Makyajı Neden Yapılır?

Sahne makyajı işleminin yapılmasındaki en büyük etken karakter oluşturma işlemi içindir. Fakat karakter makyajı üzerinde herhangi bir genelleme yapılması mümkün değildir. Sahne makyajı için oyuncu, kendi karakteri dışında olan farklı anlatımları kesinlikle elde etmek durumundadır. Oyuncunun kendi yüz görünüşünden çok başka bir görünüşe bürünmesi istenir. 

Sahne Makyajı Yapımı

Sahne makyajı yapımı için daha çok ağır makyajları tercih ederiz. Bunun başlıca nedeni ise, yoğun ışıklar, sahne kostümleri ve oyuncunun insanlar ile arasında uzak mesafe olacağından dolayı makyajı daha belirgin bir duruma getirmektir. Bunun için doğru bir makyaj malzemesi kullanmak da çok önemli unsurdur. Yanlış seçilen bir malzeme sonucu sanatçı yorgun gözükebilir, yüzde ise dağınık bir görüntü oluşabilir. Günümüzde artık pek çok markanın profesyonel ürünleri bulunur.  Ancak makyaj ürünlerin yoğun ışığa ve terleme dayanıklı bir ürün olması çok önemli unsurlardan bir tanesidir.

Sahne Makyajı Uygulamasında Sahnedeki Işıklara Göre Renkler 

Sahnede ışık altındayken yüzdeki renk başka bir tona dönüşebilir. Bu nedenle bu hususlara dikkat ederek kişiye makyaj yaparız. 

  • Genel olarak sahnede yeşil ışık altında kırmızı renk, kahverengiye dönüşür.
  • Mavi ışık altında açık renge sahip olan bir allık, mor renge dönüşür.
  • Kırmızı ışık altında köyü yeşil renk, sarı renge dönüşmüş olur
  • Kahverengi renk, siyah olur ve fondöten yeşil bir hal alır.
  • Sarı ve saman rengi ışık altındayken allık tonları tamamen turuncu renge dönüşür ve solgunluğa neden olur.