Batık Tırnak Bakımı

Batık tırnak bakımı, için belirli başlı önlemler alınabilir. Bu amaç için yapılabilecek birtakım uygulamalar oldukça etkili sonuçlara ulaşmamıza yardımcı olabilir;

Ayak tırnağının alt kısmına pamuk ya da dış ipi yerleştirmek tırnak batmasına iyi gelebilir. Ayaklar her gün 3 ila 4 kes ortalama olarak 15 ve 20 dakika ılık suda bekletilmesinin ardından batık tırnak kenarını alt bölümüne temiz bir mumlu diş ipi ya da pamuk serilir. Böyle bir uygulama tırnağın cilt kenarını üst kısmında büyümesine neden olur.

Ayakların günün diğer kalan zamanlarında kuru tutulması gerekir.

Batık tırnak Bakımı için batma bitmesine kadar kesilmemesi gerekir. Uzaması beklenmektedir.

Antibiyotik içeren kremler, enfeksiyonun geçmesine katkı sunar. Krem sürülmesinin ardından bandaj ile kapatılması gerekir.

Ayağın rahat olmasını sağlayacak ayakkabılar tercih edilmelidir. Tırnak batması şikâyeti devam ettiği sürece sandalet ya da önü açık olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bazı ağrı kesiciler ayak ağrısını hafifletmek için oldukça etkilidir.

Tırnak Batmasına İyi Gelen Püf Noktalar

Tırnak batması oluşur oluşmaz tedavi etmek gerekir. Hafif bir sorunda evde yapılan uygulama ile küçük tedaviler yeterli gelebilir. Batık tırnak bakımı için ciddi ve büyük olgularda ise cerrahi müdahale şart olur. Tırnak batması için evde uygulanacak bazı püf noktalar şunlardır;

Tırnak batması olan ayağın sabunlu sıcak su banyosu yaptırılması sonucunda ayaktaki şişlik ve ağrının hafiflemesi görülebilir. Ayağı her gün 20 dakika kadar ilk ve sabunlu suda bekletmek oldukça etkili olabilir

Bilimsel kanıtlar genel olarak sınırlı kalmayıp bile elma sirkesinin antiseptik ve ağrıyı hafifletme gibi bir özelliği bulunur. Bir kova ılık su içerisine 1 çay bardağı elma sirkesi dökülür. Tırnak batması olan ayak günde 20 dakika kadar bu suda bekletilir.

Fazla sıkı çorap ve ayakkabı giymek, parmak uçlarının sıkışmasına neden olabilir. Böyle bir durum tırnak batmasına neden olabilecek başlıca problemdir. Bu nedenle tırnak batması gelişmesini ya da kötüleşmesine engel olabilmek için ayak parmaklarda yeteri kadar boşluk olacak şekilde ayakkabı ve çorap tercih edilip giyilmelidir. Biz bu konuda size en iyi şekilde yardımcı oluruz.